Follow me:

Facebook Instagram Twitter LinkedIn

Z czym zwykle kojarzy się dom inteligentny? Przede wszystkim z wygodą i komfortem. I z czymś jeszcze – wolnością od tradycyjnych kabli. Aby bowiem swoje mieszkanie czy dom zmienić w inteligentne nie trzeba prowadzić setek różnych przewodów. A wszystko to dzięki rozwiązaniu Z-Wave.

Nie bez powodu jeden z najpopularniejszych systemów na rynku korzysta z technologii Z-Wave. Urządzenia smart home od FIBARO mogą się bowiem ze sobą komunikować bezprzewodowo, co oznacza ogromny komfort nie tylko podczas samej instalacji, ale i codziennego użytkowania. Z-Wave to bowiem nic innego jak światowy standard protokołu komunikacji radiowej (dla dociekliwych – w przypadku Europy oznacza to łączność na częstotliwości 868 MHz). Stosowany i wspierany jest przez ponad 700 producentów z całego świata. Według szacunków Z-Wave Alliance na świecie jest już ponad 100 milionów produktów Z-Wave, które trafiły do domów, mieszkań, hoteli, biur, a nawet statków wycieczkowych.

Bezprzewodowe urządzenia smart home

Kluczowe pytanie – co oznacza bezprzewodowa łączność dla użytkownika? Przede wszystkim ogromne możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie. Urządzenia Z-Wave przydadzą się bowiem do sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, oknami, roletami, żaluzjami, wentylacją, bramą czy sprzętem RTV i AGD. A to już całkiem spora lista nawet jak na spory dom czy bardzo duże mieszkanie czy biuro. Na tym jednak nie koniec.

Z-Wave – czujniki alarmowe

Czujniki Z-Wave przydadzą się także, by poprawić bezpieczeństwo w domu. Bezprzewodowa komunikacja pomiędzy urządzeniami Z-Wave jest bowiem wykorzystywana w systemach ostrzegania o ulatnianiu się gazu, układach przeciwpożarowych, alarmach zalania, monitoringu video czy nawet w układach sterowania oddymianiem na wypadek pożaru. Sensory Z-Wave znalazły zastosowanie także we wszelkich praktycznych systemach symulacji obecności, by lepiej chronić dom przed zakusami amatorów cudzej własności. Innymi słowy – standardowy protokół bezprzewodowej komunikacji jest wykorzystywany niemal wszędzie.

Stabilne smart rozwiązania

Oczywiście ogromne możliwości zastosowania to nie wszystko. Równie istotne dla użytkownika jest coś jeszcze – niezawodność. W przypadku światowego standardu łączności oznacza przede wszystkim nieprzerwaną łączność pomiędzy wszystkimi modułami. Jeśli nawet któryś nie będzie mógł się skomunikować z siecią, to wówczas zostanie pominięty, co oznacza ni mniej, ni więcej a to, że cały system będzie działać dalej, by domownicy mogli swobodnie korzystać z funkcji inteligentnego domu. Tę charakterystyczną właściwość eksperci określają mianem samonaprawialnej sieci.

Znakomita łączność urządzeń Z-Wave

Bezprzewodowej sieci wokół siebie nie trzeba się także obawiać (to szczególnie ważne dla wszystkich wyczulonych na fale radiowe). Poszczególne sensory Z-Wave komunikują się z mocą mniejszą niż tradycyjne domowe WiFi. Co więcej, moc promieniowania działa na człowiek aż 4000 razy słabiej niż nasz smartfon. A z telefonem komórkowym zwykle się nie rozstajemy. Trudno bowiem bez niego wyobrazić sobie współczesne życie. Podobnie jak trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom inteligentny bez urządzeń Z-Wave.

Połącz ze sobą urządzenia

kamery IP monitoringu
zdalne sterowanie zasłonami
sterowanie oświetleniem
kamera monitoringu
home center smart home